جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 79723
  تاریخ انتشار : 7 مرداد 1394 16:45
  تعداد بازدید : 750

  در قانون امر به معروف چه اماکنی مشمول حریم خصوصی نیست؟

  مشاور دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: گروه های پژوهشی دانشگاه های علوم انسانی می توانند موضوع فریضتین را به عنوان موضوع پایان نامه های دانشجویان پیشنهاد دهند.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، حجت الاسلام محمدحسین توانایی در دومین نشست ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران به تبیین و تشریح قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر پرداخت و اظهار کرد: این قانون به اصل هشتم قانون اساسی مربوط می شود و بعد از 36 سال این قانون در 24 ماده و 19 تبصره در 23 فروردین ماه 94 تصویب شد و در دوم اردیبهشت ماه سال جاری به تایید شورای نگهبان رسید.

  وی با اشاره به ماده 5 قانون امر به معروف و نهی ازمنکر مبنی بر اینکه در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نمی توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص شد مگر در مواردی که قانون مشخص کند، افزود: در تبصره این ماده آمده است: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرند مانند قسمت های مشترک آپارتمان ها، هتل ها، بیمارستان ها و نیز وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیست.

  مشاور دبیر کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با بیان این که «در ماده 9 این قانون آمده که اشخاص حقیقی و حقوقی حق ندارند در برابر اجرای امر به معروف و نهی از منکر مانع ایجاد کنند» تصریح کرد: ایجاد هر نوع مانع و مزاحمت که به موجب قانون جرم شناخته شده است علاوه بر مجازات مقرر، موجب محکومیت به حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه هفت می شود.

  وی با بیان این که «آیت الله جنتی به انتخاب شورای سیاست گذاری به عنوان رئیس ستاد امر به معرف و نهی از منکر انتخاب شد» افزود: این ستاد در کشور 17 و در استان 18 عضو دارد و اشخاص دیگر نمی توانند به جای اعضای ستاد در جلسات شرکت کنند.

  توانایی اظهار کرد: در ماده 23 این قانون آمده است: علاوه بر استفاده از ردیف بودجه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر به دولت اجازه داده می شود از بودجه فرهنگی دستگاه های اجرایی به امر به معروف و نهی از منکر اختصاص دهند.

  وی افزود: در رشته علوم انسانی بسیاری از رشته ها به صورت بین رشته ای به موضوع امر به معروف و نهی از منکر مربوط می شود و گروه های پژوهشی دانشگاه می توانند موضوع فریضتین را به عنوان موضوع پایان نامه های دانشجویان پیشنهاد دهند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28602185
اکنون :
8