جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 78651
  تاریخ انتشار : 22 تیر 1394 15:35
  تعداد بازدید : 1000

  عاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه:

  اولویت بخشی به پیشگیری راهکاری موثر در کاهش ورودی زندان هاست

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: ستاد دیه در کنار رسالت آزادی مددجویان جرایم غیرعمد، با الویت بخشی به موضوع پیشگیری می تواند از ورود ناخواسته بسیاری از افراد به زندانها نیز جلوگیری کرده و اقدامات موثری را عملی سازد.

  به گزارش خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی ستاددیه کشور، «محمد باقر الفت» در دیدار با مدیرعامل ستاددیه کشور با اشاره به اقدامات تاثیرگذار این نهاد مردمی در بحث آزادی و پیشگیری از جرایم گفت: اثرگذاری اقدامات حلقه مفقوده نظام مدیریتی ما است، کارهای زیادی انجام می شود؛ اما متاسفانه اثر مثبت آنها هیچ گاه مشخص نمی شوند. 

  وی ادامه داد: در این خصوص اما ستاد دیه آمار قابل ارائه ای داده و می تواند با قاطعیت از این عملکرد و نتایج فعالیت های خود دفاع کند که همین شرایط ضمن تضمین حیات این نهاد مردمی اثر بخشی آن را نیز به دنبال دارد.

  معاون اجتماعی و پیشگیری دستگاه قضا با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه کسی بابت محکومیت مالی و مهریه در زندان نماند، تصریح کرد: امروز شاهدیم این سفارش مدبرانه از سوی معظم له به طور عینی در ستاد دیه عملیاتی شده است.

  الفت اجرایی کردن مطالبات رهبری را یک توفیق الهی خواند و گفت: بدون شک اگر دیدگاه های عملیاتی و مدیریتی رهبر انقلاب به طور کامل انجام شود، آن گاه است که موفقیت تضمین می شد.

  وی با اشاره به همکاری نزدیک روسای کل دادگستری با ستادهای شعب دیه استانی اظهار کرد: افتخار آشنایی بنده با ستاد از سال های گذشته بوده و از نزدیک شاهد دغدغه مسئولان و اعضای این نهاد در استخلاص زندانیان غیرعمد و مساعدت خانواده های این افراد بوده و هستم.

  الفت با تاکید بر بحث فرهنگ سازی در کاهش جمعیت کیفری زندان ها گفت: در کنار رسالت آزادی مددجویان غیرعمد ستاددیه با الویت بخشی به موضوع پیشگیری می تواند از ورود ناخواسته بسیاری از افراد به زندانها نیز وارد شده و اقدامات موثری را عملی سازد.

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه آزادی زندانیان نیازمند را نشان از رافت اسلامی دانست و افزود: تلاش ستاددیه برای حفظ آبروی یک انسان ناتوان از پرداخت دیه یا بدهی اقدام پسندیده ای است که جدای از نجات یک فرد و خانواده به حفظ اقتدار نظام مقدس اسلامی می انجامد.

  وی برجسته ترین خصوصیت ستاددیه را مردمی بودن آن دانست و ادامه داد: حوزه جلب مشارکت های مردمی برای آزادی زندانیان آبرومند نباید محدود به داخل کشور شده و می بایست از ظرفیت بالای ایرانیان خارج از کشور در جهت رهایی حداکثری این مددجویان بهره مند گردیم.

  الفت با اشاره به جذب اندک تسهیلات بانکی که در بودجه پیش بینی شده، اظهار کرد: باید در خصوص اخذ تضامین و نحوه مطالبه وثیقه از سوی بانک های عامل تجدیدنظر شود تا از این طریق تعداد بیشتری از مددجویان تحت حمایت ستاددیه قابلیت بهره مندی از تسهیلات را داشته باشند که قانون برای آنها در نظر گرفته است.

  این مسئول قضایی اعتبار لازم برای آزادی 8100 زندانی غیرعمد را در گرو همکاری همه بخش های مردمی و ذیربط اعلام کرد و افزود: منابع درآمدی ستاد باید روز به روز گسترش پیدا کرده و از ظرفیت های مناطق آزاد و صنعتی که فعالیت اقتصادی پررونق تری دارند برای مشارکت بیشتر دعوت به عمل آورد.

  وی با اشاره به عملکرد ستاددیه در آزادی بیش از 85 زندانی غیرعمد خاطر نشان کرد: برگزاری جلسات با مدیران اقتصادی و تجاری و استمرار این ارتباط قطعا به کاهش حداکثری زندانیان مالی و دیه حوادث رانندگی و کارگاهی منتهی خواهد شد.

  الفت با تاکید بر موضوع صلح وسازش در کاهش پرونده های محکومان مالی و تسریع در روند آزادسازی این افراد یادآور شد: برای نمونه راه اندازی مجتمع تصادفات در اهواز و حضور نمایندگان شرکت های بیمه، شورای حل اختلاف، پزشکی قانونی، شعبه دادگاه در یک محل از طولانی شدن روند دادرسی بسیاری از پرونده های تصادفات جلوگیری کرد.

  وی افزود: این اقدام جدای از اینکه باعث ایجاد یک رویه مشخص در مورد همه محکومان تصادفات رانندگی شد، از سردرگمی بسیاری از مددجویان و خانواده های آنها نیز در رجوع چند باره به نهادهای درگیر موضوع جلوگیری به عمل آورد.

  وی موضوع پیشگیری از وقوع جرم را علمی و فراقوه ای خواند و خاطر نشان کرد: برای تحقق این مهم طبق فرمایش مقام معظم رهبری همه دستگاه ها باید به حمایت قوه قضائیه پرداخته و مسئولان با اعتقاد و دغدغه شخصی پیگیر این امر باشند.

  الفت با اشاره به اینکه مبحث پیشگیری از وقوع جرم با حضور آیت الله لاریجانی قوت بیشتری گرفته است، افزود: دستگاه قضاء این روزها بحث حبس زدایی را الویت اصلی خود قرار داده و برای احقاق این مطلوب برنامه های مدون و مستمری را نیز شروع کرده است.

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در خصوص آخرین اقدامات دستگاه قضا در امر پیشگیری گفت: تعامل با آموزش و پرورش جهت تعلیم ساده قوانین در رده های سنی 7 تا 14 سال و تعامل با وزارت علوم برای نهادینه کردن بسیاری از قوانین اجتماعی و هشدارهای لازم در زمینه مقررات راهنمایی و رانندگی برای جوانان بازده سنی 18 تا 21 سال از جمله این فعالیت ها هستند.

  در ادامه مدیرعامل ستاددیه کشور نیز در سخنانی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه این نهاد گفت: تشکیل کمیته آموزش و پژوهش این ستاد در سال 90 در خصوص تصویب قانون رفع جنبه کیفری از مهریه های بالای 110 سکه و تلاش در اصلاح قانون حمایت از خانواده یکی از اقداماتی است که ستاد پیگیر آن بود و با حمایت اعضای حقوقی و قضائی خود آن را در اردیبهشت ماه سال 91 محقق کرد.

  «سید اسدالله جولایی» برگزاری جلسات با مسئولان نهادهای فرهنگی را یکی از اقدامات ثابت ستاد اعلام کرد و افزود: از گذشته تا کنون همکاری این ستاد با معاونت های ذیربط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و معاونت اجتماعی شهرداری و حتی خانه های فرهنگ محلات و مناطق پابرجا بوده و مشارکت خوب هنرمندان، ورزشکاران و عموم هموطنان در طرح های فرهنگی و آزادسازی این ستاد موید این ارتباطات است.

  وی به تلاش ستاددیه در درج مطالب آموزشی در کتب درسی مدارس اشاره کرد و گفت: مجموعه ملاقات های مسئولان ستاددیه با مدیران سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش متاسفانه تاکنون نتیجه ای دربرنداشته اما ستاد در این راستا با چاپ و نشر کتب آموزشی 4 جلدی خود (با محوریت چک، مهریه، نفقه و تصادفات رانندگی) در تیراژ بالا و توزیع آن در اماکن مختلف شهر و مناسبت های متنوع درصدد جبران کم کاری ها برآمده است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28602185
اکنون :
98