جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 78585
  تاریخ انتشار : 22 تیر 1394 10:56
  تعداد بازدید : 671

  مستشار دادگاه تجدیدنظر:

  ضروت تشکیل دادگاه صلح و سازش به منظور حل و فصل دعاوی

  مستشار دادگاه تجدیدنظر گفت: با توجه به اینکه شوراهای حل اختلاف در برخی از پرونده های حقوقی صلاحیت تکلیفی دارند، تشکیل دادگاه صلح و سازش که صلاحیت آن به طور مطلق و انحصاری در زمینه سازش در دعاوی باشد، ضروری به نظر می رسد.

  «ابراهیم اسلامی» در گفت وگو با خبرگزاری میزان، با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ صلح و سازش به عنوان یکی از مطالبات مقام معظم رهبری از دستگاه قضا اظهار کرد: با توجه به اینکه فرهنگ صلح و سازش ریشه شرعی در قرآن و سیره نبوی دارد، دستگاه قضا همواره به منظور کاهش ورودی پرونده ها به محاکم و تسریع در رسیدگی به آنها ترویج این فرهنگ را در دستور کار خود داشته است. 

  وی ادامه داد: راه اندازی شوراهای حل اختلاف در سال 1382 به منظور دستیابی به این هدف آرمانی صورت گرفت که در بدو تاسیس وظیفه صلح و سازش جز کارویژه های اصلی این نهاد قرار گرفت، اما این در حالی است که پس از مدتی صلاحیت رسیدگی نیز بر عهده آن گذاشته شد که در نتیجه آن درصدی از پرونده ها به سازش ختم می شود. 

  اسلامی تصریح کرد: شوراهای حل اختلاف در برخی از پرونده های حقوقی از جمله تخلیه اماکن مسکونی، رسیدگی به دعاوی مالی و غیرمالی صلاحیت تکلیفی دارند در حالی که هدف از تاسیس این نهاد تمرکز بر صلح و سازش بوده است. 

  مستشار دادگاه تجدیدنظر در پایان خاطرنشان کرد: در برخی موارد شوراهای حل اختلاف هم عرض دادگستری ها اقدام به صدور حکم می کنند، بنابراین تشکیل دادگاه صلح و سازش که صلاحیت آن به طور مطلق و انحصاری در زمینه صلح و سازش در دعاوی باشد، ضروری به نظر می رسد. 


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28602185
اکنون :
36