جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 78581
  تاریخ انتشار : 22 تیر 1394 10:46
  تعداد بازدید : 618

  تاکید نائب رییس کانون وکلای مرکز بر اصلاح تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری

  نائب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت که باید در تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری عنوان شود که تمامی وکلا اعم از وکلای مرکز مشاوران و کانون وکلا که پروانه وکالت برای آنها صادر شده، قابلیت رسیدگی به پرونده های امنیتی را دارند.

  حسین محمدنبی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری مبنی بر این که در پرونده های امنیتی وکلا با نظر رئیس قوه قضائیه انتخاب می شوند، دارای ابهام و اشکال است.

  وی معتقد است: متاسفانه این تبصره ذهنیت منفی ایجاد کرده است؛ زیرا اگر قرار باشد که در پرونده های خاص و امنیتی وکلا با نظر رئیس قوه قضائیه انتخاب شوند این ایراد را به دنبال دارد که سایر وکلا دارای صلاحیت در رسیدگی به این پرونده ها نیستند.

  این حقوقدان با اشاره به اصل 35 قانون اساسی ادامه داد: طبق این اصل متهم باید از حق داشتن وکیل برخوردار باشد که متأسفانه در تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری سوءتفاهمی برای متهمان و مردم ایجاد شده است.

  نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان این که «تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری نیاز به اصلاح دارد، چرا که مورد انتقاد اکثر حقوقدانان است» گفت: بهتر است که نسبت به اصلاح این تبصره اقدام شود؛ چرا که زمانی که وکلا از مرکز مشاوران قوه قضائیه و کانون وکلا پروانه اخذ می کنند یعنی دارای اعتبار هستند و تا زمانی که پروانه شان لغو نشود این اعتبار همچنان باقی است.

  محمدنبی افزود: باید در تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری عنوان شود که تمامی وکلا که پروانه وکالت برای آنها صادر شده مورد تأیید هستند و می توانند به این پرونده ها رسیدگی کنند.

  وی یادآور شد: تعداد پرونده های امنیتی آنقدر زیاد نیست و شاید در طول سال کمتر از 50 مورد باشد؛ بنابراین نیازی ندارد که ما بند جداگانه ای برای اینگونه پرونده ها در قانون در نظر بگیریم.

  محمدنبی با اشاره به این که «این موضوع که باید جرایم سازمان یافته و امنیتی در قانون تعریف می شد، درست است» ادامه داد: اما ناگفته نماند که ما در کنوانسیون های مختلف از جمله کنوانسیون مبارزه با فساد که ایران هم به آن کنواسیون پیوسته تعریف اینگونه جرایم را داریم و شاید قانون گذار از این جهت دیگر لازم ندانسته که اینگونه جرایم تعریف شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28602185
اکنون :
20