جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 78211
  تاریخ انتشار : 16 تیر 1394 13:50
  تعداد بازدید : 988

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تاکید کرد

  شناسایی و درمان کودکان آسیب پذیر/ تمرکز معاونت پیشگیری از وقوع جرم بر پیشگیری رشدمدار

  محمدباقر الفت بر شناسایی و درمان کودکان آسیب پذیر با همکاری آموزش و پرورش و بر اساس الگوی پیشگیری های رشد مدار تاکید کرد.

  به گزارش خبرگزاری میزان، محمد باقر الفت در نشست مشترک با مسئولان آموزش و پرورش درباره دستورالعمل های الگوی جامع حمایت از دانش آموزان آسیب پذیر و آسیب دیده در مدارس اظهارکرد: اگر بخواهیم فرامین مقام معظم رهبری را مرور کنیم ایشان تاکید بر حوزه پیشگیری و به خصوص در مورد پیشگیری رشدمدار داشتند و از اینرو باید تدابیری برای دانش آموزان در محدوده سنی 7 تا 14 سال اندیشیده شود و اقدامات زود هنگامی انجام دهیم تا اولا این رده سنی مورد آزار قرار نگیرند و ثانیا اگر مورد آزار قرار گرفتند ترمیم شوند.

  وی با اشاره به ضرورت اجرای این دستورالعمل برای دانش آموزان 7 تا 14 سال گفت: این دستورالعمل مخصوص دانش آموزان 7 تا 14 ساله ای است که احیانا آسیب دیده اند، یا در خانواده و جامعه و یا محیط مدرسه امکان آسیب دیدن آنها وجود دارد.

  الفت با بیان اینکه نگاه ما در این رده سنی به رفتارهای مخاطره آمیزی است که ممکن است از این گروه سر بزند؛ افزود: با وجود اینکه سن اعتیاد پایین آمده ولی بعید است که در این رده سنی فرد معتاد داشته باشیم ولی به هر حال اعتیاد محصول یک فرآیند است و بروز آن ریشه در دوران ابتدایی افراد دارد.

  وی خشونت را به عنوان یکی از علل بروز رفتارهای مخاطره آمیز در این گروه سنی عنوان کرد و گفت: بعضی از کودکان در محیطی رشد می کنند که همراه با خشونت است و یا اینکه پدر و مادر آسیب دیده یا مصرف کننده مواد مخدر یا نوشیدنی های الکلی هستند و این موضوع در آینده این کودک تاثیر خواهد گذاشت.

  وی تصریح کرد: اقداماتی که آموزش و پرورش انجام می دهد مربوط به حوزه دبیرستان است؛ اما ما با تاکید بر پیشگیری رشد مدار در اجرای این طرح گروه سنی 7 تا 14 سال را مدنظر قرار داده ایم.

  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه درباره نحوه تشخیص افراد آسیب دیده در اجرای این طرح گفت: در بحث تشخیص علیرغم احترام زیادی که برای معلمان و دبیران و کادر مشاور و اداری مدرسه قائل هستیم؛ اما معتقدیم کار تشخیص مانند امر درمان، فعالیتی تخصصی است و اگر آن را به معلمان و مدیران بدهیم از همین جا مشکلات آغاز می شود، پس لازم است افراد متخصص امر تشخیص را به عهده بگیرند.

  وی تصریح کرد : باید در چک لیستها وضعیت مشخص شود و شاخص هایی را معین کنیم تا در اختیار متخصصان و آسیب شناسان قرار بگیرد و آنها بگویند که این فرد در این گروه سنی در معرض چه آسیب هایی است.

  الفت با اشاره به مزایای تهیه این چک لیست ها افزود: از مهمترین مزایای این چک لیست ها این است که افراد غیر متخصص نتوانند نوع آسیب را تشخیص دهند و به همین دلیل این چک لیستها، چک لیست بدون نام گفته می شود.

  الفت با بیان اینکه تشخیص نشانه ها نقطه قوت طرح ارائه شده است، بیان کرد: البته این طرح نیاز به بازخوانی دارد و باید با نظر آموزش وپرورش نهایی و عملیاتی شود.

  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه درباره بحث اعتیاد و قانون های این آسیب گفت: قانونگذار به دنبال این است که اعتیاد را از عناوین مجرمانه خارج کند و برای آن تدابیری در نظرگرفته که سختگیرانه است و افراد را به عناوینی غیر از اعتیاد مورد بازخواست قرار دهد.

  وی خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل می توان از ظرفیت های ماده 15 مواد مخدر در این راستا استفاده کرد و ارجاع شوندگان را شناسایی کرد که البته این موضوع در حوزه افراد کم سن تحت آموزش قرار نمی گیرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28602185
اکنون :
100